LT | RU | EN
 Ypatingi pasiūlymai Lietuvoje
 Specialūs pasiūlymai tik Lyoness nariams!!!
 Egiptas: kruizas Nilu
 Nilo kruizo: lankytinos vietos
  Egiptas
     Hurgados regionas
     Šarm El Šeicho regionas
     Tabos regionas
 Turkija
 Graikija
 Gruzija
 Jordanija
 Kipras
 Kruizai
 Tolimieji kraštai/ Egzotinės kelionės
 Indija
 Šri Lanka
 Tailandas
 Slidinėjimas
 Savaitgalis Europoje
 Draudimas
 Kontaktai
 Naujienos
 Vizos
 Apie mus
 Avia bilietai
 Autobusų bilietai
 Keltų bilietai
 Viešbučių rezervavimas Baltijos šalyse
 Užsakymo forma
 Novaturo kelionės
 Asmens duomenų tvarkymo ir naudojimo taisyklės

AMBERTURAS ON-LINE

El. paštas:   
Slaptažodis:   

Naujienos

2017-07-12
Nauja kelionė "Gaumardžios Gruzija ir Rtveli vyno šventė"
2017-04-09
Tailandas – kontrastų šalis 11 n./ 13 d. nuo 995 €
2017-03-28
Specialus pasiūlymas kelionėms į Turkiją, Bodrumo regioną
2015-11-30
Poilsinė kelionė prie Raudonosios jūros Jordanijoje 7 n.
2015-11-20
Ilgasis savaitgalis Jordanijoje 4 d. + "Wadi Rum"
2015-11-19
Skrydžio bilietų paieška ir užsakymas
2015-10-29
Ilgasis savaitgalis Jordanijoje 4 d + Petra
2015-10-21
Naujametinis Stambulas 3 n. (2015.12.31/ 01.03)
2015-08-18
Madloba Gruzija 7 n./ 8 d.
2015-08-18
Madloba Gruzija 4 n./ 5 d.

Kontaktai


Kelionių organizatorius AMBERTURAS
Lukšio g.16, Vilnius
Tel.:   +370-5-2761188
Mob.: +370-687-90424
Fax.:  +370-5-2761188
mail: info@amberturas.lt

Šiandien: 2018.06.24


Šri Lanka – Indijos vandenyno perlas

   

 

 

Šri Lanka – Indijos vandenyno perlas...

Šri Lanka iki 1972 m. buvo žinoma kaip Ceilonas. Lanka verčiant iš sanskrito kalbos reiškia „Tviskanti žemė“. Ji nuo I tūkst. pr. Kr. žinoma kaip istorinis – kultūrinis Pietų Azijos regionas. Daugelis pasaulio šalių šį regioną, vadino įvairiai: graikai – vadino Taprobane, arabai – Serendib, portugalai – Ceilão, iš ko ir kilo angliškas salos pavadinimas Ceilonas.
Šri Lanka, vos per keturis šimtus kvadratinių kilometrų pagal plotą (Šri Lankos plotas 65 610 km2), yra didesnė už Lietuvą. Tačiau gyventojų skaičiumi Lietuvą lenkia net 7 kartus (2015 m. duomenimis).
Dėl Šri Lankos salos formos, vieniems žmonėms ji primena – „kriaušę, antriems – ašarą, nukritusią iš didžiulio Indijos pusiasalio. Tretiems – perlą, matomai dėl to dažnai vadinama – „Indijos vandenyno perlu“...


Vargu ar galėtume rasti dar vieną šalį pasaulyje, kuri turėtų tokį nedidelį plotą, būtų skalaujamos vandenyno ir galėtų parodyti tiek neregėtų, įsimintinų... istorinių... bei nepamirštamų gamtos peizažų... 

 

Viza ir pasų kontrolė


Lietuvos Respublikos pieliečiams atvykusiems į Šri Lanką, būtina įsigyti vizą (dėl vizos gavimo formalumų, teirautis Kelionių agentūroje, kelionės įsigijimo metu). Į šalį galima atvykti tik su galiojančiu LR pasu, galiojančiu ne mažiau kaip 6 mėn. po kelionės pabaigos. Jei paso galiojimas yra trumpesnis, Lietuvoje būtina paso galiojimą prasitęsti. Lietuvos ID kortelės nėra teisėtas dokumentas, vykstant į Šri Lanką ir į šalį keliautojai nebus įleisti.
Po pasų kontrolės būtina užpildyti migracinę kortelę, kurioje būtų surašytos apgyvendinimo vietos, skrydžio laikai bei buvimo šalyje periodas.  

 

LKR Pinigai – Šri Lankos rupija

Oficialia salos valiuta yra Šri lankos rupija (LKR): 1 EUR ~152 LKR (2015 m. duomenimis). http://lt.coinmill.com/EUR_LKR.html#EUR=1 Iš šalies Šri Lankos rupijos išvežimas yra greižtai draudžiamas. Rekomenduojame keisti valiutą Kolombo oro uoste (geriausias keitimo kursas). Kvitą, kurį gausite oficiliai iškeitę pinigus keitykloje, būtina saugoti iki kelionės pabaigos. Nes išvykstant iš Kolombo oro uosto, likusius pinigus, oro uosto banke, turėsite galimybę pakeisti atgal už pirktą kursą. Taip pat galite keisti valiutą tiek šalies bankuose, tiek viešbutyje, tačiau keitimo kursas bus mažiau palankus, o bankų darbo valandos yra nuo 09:00 iki 15:00 ir dirba jie tik darbo dienomis.
Šri Lankos rupija pradėjo cirkuliuoti nuo 1973 m. birželio mėn. 01 d., ji pakeitė ceilono rupiją, gyvavusią nuo 1941 metų, o pastaroji pakeitė iki tol naudotą Indijos rupiją.
Viena Šri lankijos rupija lygi 100 centų. Galimos popierinės lankijos rupijos, kurių nominalas yra 10, 20, 50, 100, 500, 1000, 5000, taip pat monetos 10, 25, 50, bei centai: 1,2,5,10 rupijų. Prekybos centruose, didmiesčiuose, viešbučiuose, automašinų nuomos punktuose bei bankuose priimamos įvairios kreditinės kortelės: „American Express“, „Visa“, „Master Card“.  

 

Muitinės įstatymai: leistinų bei draudžiamų prekių sąrašas, išvykimo mokestis...


Atvykus į šalį būtina deklaruoti brangius daiktus bei juvelyrinius gaminius. Į šalį leidžiama įsivežti: valiutos, kurios suma neviršija 10 000 JAV dolerių, 1,5 ltr. stipriųjų alkoholinių gėrimų, 2 butelius vyno, nedidelį kiekį suvenyrų ir 250 ml parfumerijos gaminių, kurių suma negali viršyti 250 JAV dolerių. Griežtai draudžiamas narkotinių gaminių, šaunamųjų ginklų bei šaudmenų, sprogstančiųjų gaminių bei aukso įvežimas.
Išvykstant iš šalies, muitinės patikra būtina visiems keliautojams (patikra vykdoma rankiniu būdu). Iš Šri Lankos galima išvežti: ne daugiau kaip 6 kg arbatos žmogui. Iš šalies draudžiama išvežti: antikvariatą, retas knygas, neapdirbus brangakmenius, gyvūnus, augalus (daugiau kaip 450 rūšių). Išvykstant iš šalies (išskyrus vaikus iki 2 metų) imamas 1500 rupijų išvykimo mokestis. Vykstant reguliariaisiais reisais, išvykimo mokestis dažnai yra įskaičiuotas į avia bilietų kainą. 

 

Laikas Šri Lankoje


Žiemos metu Šri Lankoje laikas lyginant su Lietuva lenkia 4 val, o vasaros metu – 3 val. 

Arbatpinigiai...

Įprastai restoranuose priimta palikti arbatpinigius, kokią sumą palikti sprendžia kiekvienas asmeniškai... Priimta palikti arbatpinigių vairuotojams, taip pat nešikams viešbutyje, tai gali būti 1– 2 JAV doleriai, priklausomai nuo bagažo kiekio. Vykstant iš oro uosto iki viešbučio gidui priimtina palikti arbatipinigių (nuo grupės, apie 5 – 10 JAV dolerius), vykstant į ekskursiją priimtina palikti arbatpinigių grupės vadovui – gidui (nuo visos grupės, apie 20 JAV dolerių už vieną ekskursijos dieną).  

 

Tarptautiniai pokalbiai, telefonų kortelės...


Galite skambinti iš viešbučio, tačiau tarptautinis skambutis bus ženkliai pigesnis, jeigu naudositės telefonu pašte arba skambinsite iš tarptautinių telefonų aparatų būdelių. Telefonų korteles galima įsigyti pašte, kai kuriose parduotuvėse, taip pat degalinėse... Minimali telefono kortelės suma yra 100 rupijų. Taip pat atvykę į Kolombo oro uostą, jūs galite įsigyti mobilaus operatoriaus SIM kortelę Mobitel (National Mobile Provider of Sri Lanka). Ši mobilaus ryšio kortelė bus įforminta pagal jūsų paso duomenis ir kainuos 1000 rupijų, kurių 50% bus skiriama pokalbiams. Skambinant su šia kortele, 1 min į Lietuvą kainuoja apie 11 rupijų, o šalies viduje apie 8 rupijas... 

 

Internetas


Visi populiarus Šri Lankos kurortai turi bevielio interneto Wi-Fi ryšį. Dažniausiai ji veikia prie registratūros, viešose vietose kavinėse, baruose ar pan. Kaina apie 200 rupijų už 1 val. Egzistuoja daug patogesnis interneto ryšis tai jungtis per „USB modemą“, leidžianti naudotis internetu daugelyje šalies vietų be jokių apribojimų. Įsigyti šį „USB“ modemą, galima kaip ir „SIM“ mobilaus telefono ryšio kortelę, Mobitel arba Dialog-GSM (Sri Lanka’s National Providers) mobilių operatorių atstovybėse. Šis „USB“ modemas kainuos apie 16 000 rupijų. 

 

Elektra:

Šri Lankoje elektros įtampa 230–240 W. Adapterių galima įsigyti prekybos centruose arba specializuotose parduotuvėse. 

 

Klimatas saloje:

Klimatas Šri Lankoje jūrinio tipo: nuolat karštas ir drėgnas. Kadangi didžiąją salos dalį dengia lygumos, (išskyrus centrinėje dalyje esantį kalnų masyvą), bei dėl geografinės padieties, Šri Lanka yra netoli pusiaujo, Šri Lankoje nežinomi keturi metų laikai, čia nuolat vasara... retkarčiais pereinanti į rudenį ar pavasarį – musoninių liūčių metu.
Vidutinė sausio mėn. temperatūra yra +26 °C., gegužės mėn. +28 °C, nuo lapkričio iki sausio mėn., temperatūra gali siekti +30º C. O pats karščiausias metų laikas – kovo ir balandžio mėnesiai, kuomet temperatūra siekia net iki +38°C. Šri Lanka priklauso pietų Azijos musonų sričiai. Pietvakarinėje pakrantėje birželio – rugsėjo, o šiaurės rytuose gegužės – spalio mėnesiais dažnos trumpalaikės liūtys. Tačiau sezonų skirtumai daugeliu atvejų nėra tokie ryškūs, todėl ilsėtis šioje saloje galima ištisus metus... 

 

 

Salos tradicijos ir „Unesco“ saugomi paminklai...


Šri Lanka garsi įvairių švenčių šventimu, švenčių per metus galima suskaičiuoti ne mažiau kaip 166. Daugelis šių švenčių atkliauja iš gilios senovės... Labiausiai įsimintina yra Šventojo Danties Budos iš šventyklos Kandyje paminėjimas... Esalo Perachero festivalio metu, vyksta šventinės eitynės, lydimos šimtų šventyklų dramblių, nacionalinių šokėjų, fakelų... Ne mažesnį įspūdį paliks Navam Perachero šventė, kuri švenčiame įspūdingo Beira ežero pakrantėje... Šventinės eitynės, dedikuojamos Dievui Skande, jauniausiam Dievo Šivos sūnui, kiekvienais metais Kataragame, pritraukia tūkstančius žmonių, pageidaujančius dalyvauti tradicinėje ceremonijoje...
Šri Lanka taip pat garsi vietiniais: medžio ar ant dramblių kaulų drožėjais, kaukių ar batikos gamintojais, pynimo meistrais.... Nuvara Eliji kalnuose auginama geriausia pasaulyje arbata, o iš Patnapurnos urvų kasami brangakmeniai...
Centrinėje salos dalyje, dar vadinamame „Kultūriniame trikampyje“, yra istoriniai paminklai, kurie saugomi pasaulinio paveldo – Unesco. Tai – senoviniai miestai Anuradchapura ir Polonapuva, su grandiozinėmis budistų šventyklomis, liūto uola Sigirijoje ir Auksinė uolų šventykla Dambuloje. Daugeliui Šri Lankoje esančių istorinių paminklų daugiau kaip 20 amžių... Šri Lanka visiais laikais buvo laikoma budizmo lopšiu, matomai dėl šios priežasties daugelis budizmo relikvijų saugomos būtent šioje saloje... 

 

Kokius drabužius vilkėti, „aprangos kodas“...

Kadangi saloje pakankamai drėgna ir šilta, rekomenduojame dėvėti medvilninius ar lininius drabužius, lengvą avalynę bei galvos apdangalą. Šri Lankoje poilsis pakankamai demokratiškas ir nėra ypatingai griežtų drabužių apsirengimų normų... Tačiau gerbiant šalį bei kultūrą, ypatingai šventose vietose, šventyklose, drabužiai turėtų dengti kelius, pečius bei nugarą, įžengiant į bet kurią šventyklą privaloma nusiauti batus bei nusiimti galvos apdangalą... Moterims paplūdimiuose draudžiama degintis apsinuoginus. Kai kuriuose viešbučiuose galioja „aprangos kodas“, t.y. į restoraną draudžiama įeiti su šortais, paplūdimio šlepetėmis ar maudymosi kostiumais...  

 

Vanduo, maistas, higienos normos, skiepai...

Virintas vanduo, kurį atneša kambarinės (įprastai kartą per dieną, supilstant į termosus) tinkamas vartojimui. Tačiau labiau rekomenduotume vartoti, į butelius išpilstytą mineralinį vandenį (daugelyje viešbučių geriamas vanduo buteliuose teikiamas – nemokamai, arba jo galima įsigyti kiekvienoje parduotuvėje) ar kitus gėrimus.
Viešbučio restoranuose gaminami ir patiekiami, tiek europiniai, tiek nacionaliniai patiekalai. Šri Lankos virtuvė dažnai tapatinama su Indijos virtuve... Daugelis vietinių patiekalų ypatingai aštrūs, nes jų gamyboje naudojami įvairūs prieskoniai... Užsakant patiekalus restorane iš meniu, jei nepageidaujate ypatingai aštraus maisto, būtina prašyti, kad pateikalas būtų ne aštrus, (anglų kalboje „no spice“). Retkarčiais į jūsų prašymą bus atsižvelgta ir prieskonių bus įdėta mažiau nei įprastai...
Kasdienis maistas Šri Lankoje yra ryžiai bei karis. Vietiniai gyventojai karį laiko ne vienu patiekalu, o tik sudedamąja kitų patiekalų: tokių kaip žuvis, mėsa, įvairios jūros gėrybės, paukščiai, daržovės bei vaisių... dalimi. Įprastai karis maišomas su kitas prieskoniais, sumalant juos į vieną miltelių masę. Keletas iš tokių būtinų prieskonių, maišomų su kariu yra: juodasis pipiras, kaliandra, aitrusis čili pipiras, garstyčių grūdeliai, kmynas, cinamonas, kurkuma, imbieras, česnakas... bei visada žaliuojančio kari krūmo lapai... Maišomų prieskonių bei jų receptų yra tiek, kiek yra žmonių, kurie juos gamina. Šri Lankoje sumalti prieskoniai prieš dedant į patiekalą yra apkepinami keptuvėje, tuom lankiečių karis, kardinaliai skiriasi nuo indų gaminamo. Taip pat Šri Lankoje gaminamas kario mišinys yra mažiau aštrus, jei lyginsime su Indijoje pagamintu. Šri Lankos virtuvė taip pat turi vieną išskirtinumą, gaminant daugelį patiekalų, būtinas ingridientas – kokosų drožlės, kokosų pienas, kokosų aliejus, palmių nektaras... Kitas Šri Lankos virtuvei būdingas komponentas tapo umbalakada (sutrinta į miltelius, džiovinta žuvis), kuri šiose saloje vadinama „maldyvų prieskoniu“ ir kario mišinį papildo ypatingu aromatu. Yra gausu patiekalų, kurie gaminami su įvairiais vaisiais: ananasais, bananais, mangais, džekfrut, ličiai ir kt. Vartojant egzotinius vaisius, būkite atsargūs nes per didelis kiekis – gali privesti prie apsinuodijimo....
Nerekomenduojame valgyti pakelės užkandinėse ar įtartinose kavinėse, nes galimi virškinimo sutrikimai ar apsinuodijimai... Keliaujant šioje šalyje, būtina asmeninė higiena, plaukite rankas su muilu prieš valgį bei po išvykų, lankydamiesi šventyklose naudokite vienkartines kojines. Taip pat nepamirškite kremo nuo saulės, nes Saulė yra kaitri ir reikia saugotis jos nudegimų...
Vykstant į Šri Lanką skiepai neprivalomi, tačiau ypatingai vakarais, lankantis tokiuose rajonuose, kaip Sigirija, Anuradchapura ir Polonapuva, ar kituose rajonuose, nacionaliuose parkuose ar pan... kur yra uodų, ar kitų vabzdžių... rekomenduojame saugotis nuo jų įkandimų, naudojant specialius tepalus ar purškiamus vaistus. 
 

 

Alkoholiniai gėrimai

Įvairių alkoholinių gėrimų galima įsigyti didžiuosiuose prekybos centruose ar mažose parduotuvėlėse. Iš vietinių alkoholinių gėrimų galima įsigyti ar/ ir paragauti: kelių rūšių alaus, raudono vyno, kokosinio arako, džino, degtinės, konjako ir kt. Kiekvieną mėnesį, pilnaties metu – Poya Day, dieną, draudžiama vartoti alkoholnius gėrimus viešose vietose, taip pat restoranuose bei baruose, įskaitant ir viešbučiuose, kurie dirba su „viskas įskaičiuota“ maitinimo sistema. 

 

Ką įsigyti Šri Lankoje: brangakmeniai, „žaliasis deimantas – arbata“...

Šri Lanka be jokios abejonės garsi pusbrangiais ir brangiaisiais akmenimis: safyrais, rubinais, aleksandritu, ametistu, akvamarinu, topazu, turmalinu ir kt. Įsigyti pusiau brangius ar brangakmenius reiktų specializuotose parduotuvėse, reikalaujant specialaus kvito bei sertifikato, įrodančio apie tam tikro akmens originalumą. Ratnapura mieste, nuo 09:00 iki 14:00 vyksta brangakmenių pardavimo mugė, kainos žemesnės, tačiau ir kokybė menkesnė.
Taip pat visame pasaulyje yra garsi ceilono arbata, prieskoniai... Po Portugalijos invazijos, užvaldę Šri Lankos salą – olandai, šioje saloje pradėjo auginti kavą. Dėl kavamedžių plantacijų buvo kertami tropikų miškai ir buvo bandoma salą paversti „kavos sala“. Bet XIX amžiaus pradžioje praūžus grybelio epidemijai, kuri nuniokojo daugelį kavamedžių plantacijų, šios minties buvo atsisakyta, o kavamedžių plantacijų vietoje, po kelių dešitmečių – pradėta auginti arbata.... Arbata – tai Šri Lankos „žaliasis deimantas“, jos auginimui reikalinga drėgna dirva bei vėsesnis klimatas. Būtent tokios sąlygos yra Šri Lankos kalnuose, dėl to, daugelis kalnų papėdžių bei šlaitų yra apsodintos „žaliojo deimanto plantacijomis“... Pagal arbatos eksportą Šri Lanka nusileidžia tik Indijai, o iš šalies, nedeklaruojant leidžiama išvežti iki 6 kg asmeniui....
Šri Lankoje galite įsigyti unikalių vietinių meistų gaminių: kaukių, batikos gaminių, gaminių iš odos, raižinių ant medžio ir kt... Didžiuosiuose miestuose, galima įsigyti nebrangių, tačiau kokybiškų tekstilės gaminių. Perkant prekes ar gaminius didžiuosiuose prekybos centruose, oro uostų parduotuvėse „Duty Free“ kainos yra fiksuotos ir nėra derybų galimybės. Turguose ar privačiose parduotuvėse dėl kainos galima derėtis. Galima nuderėti iki 30% pirminės kainos vertės. Būnant turguose būtina saugotis kišenvagių ar asmenų, primygtinai siūlančių įvairias paslaugas, įvairių žaidimus, loteriją ar pan. 
 

 

Šri lankos keliai, greičio ribojimas...

 
Šri Lankoje kelių kokybės danga yra gera, tačiau jie yra labai siauri ir eismas vykdomas kairiąja kelio dalimi. Darbo valandomis nuo 08:00 iki 21:00 didžiuosiuose miestuose bei priemesčiuose galimos transporto spūstys. Keliuose yra ribojamas greitis, miestuose, automobiliams bei motociklams greitis ribojamas iki 56 km/ per val. bei 72 km/ per val autostradose. Tačiau vairavimo taisyklės dažnai pažeidžiamos ir mažai kontroliuojamos... 
 

 

Transporto priemonių nuoma, transporto paslaugų užsakymas:


pageidaujant keliauti savarankiškai, Šri Lankoje galima išsinuomoti automobilį (automobilio nuomos kaina nuo 35 JAV dolerių/ parai) bei motociklą (nuo 10 JAV dolerių/ parai). Tačiau įvertinant kad vairavo kultūra, nėra tokia pati kaip Lietuvoje, geriau būtų užsakyti transporto paslaugas su vairuotoju, ar taksi. Apytiksli kaina už 1 km yra apie 40 rupijų. Taip pat galite naudotis „autorikšos", kurią, žmonės paprasčiau vadina „Tuk – tuk" paslaugomis, tačiau prieš užsakant šias paslaugas būtina suderėti dėl maršruto bei kainos (apytiksliai tai gali kainuoti apie 15 – 20 rupijų už kilometrą, arba vairuotojas gali įvardinti kainą už dieną ar pan). Taip pat puikus būdas keliauti po šalį traukiniu.

 

 

Nuotraukos bei video paslaugos


Yra nuostata, jog nėra kultūringa fotografuotis Budos statulų fone, ypatingai stovint nugara prieš ją. Ne rekomenduotina fotografuoti valstybių įstaigų, bankų, taip pat įvairius karinius pastatus. Norint fotografuoti vietinius gyventojus būtina pradžioje atsiklausti jų leidimo (~ 20 – 50 rupijų), ypatingai ši taisyklė galioja norint fotografuoti šventyklų vienuolius... 

   
   
   
   
   
   
   

2004 © Powered by WSC